Κουρτίνες που ανοιγοκλείνουν με μηχανισμό εφαρμογής, κατασκεύασαν μαθητές/μαθήτριες του 1ου ΕΠΑΛ Κομοτηνής στο 1ο ΕΚ Κομοτηνής

μναε3
μναε1
μναε2

Τα παιδιά έραψαν τις κουρτίνες με ραπτομηχανές, οι μαθητές του τμήματος μηχανολόγων ανέλαβαν τη δημιουργία των μηχανισμών, και εκείνοι του τμήματος ηλεκτρονικών ετοίμασαν το πρόγραμμα για το ανεβοκατέβασμά τους.

Τα παιδιά ένωσαν δυνάμεις και με δημιουργικό πνεύμα εργάστηκαν στα κενά και στα διαλλείματά τους.

Οι κουρτίνες θα τοποθετηθούν στην αίθουσα προβολών του σχολείου.

Η δράση χρηματοδοτήθηκε από το Κέντρο Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ στο πλαίσιο του προγράμματος “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ” που στοχεύει στην ενίσχυση της μάθησης μέσα από την εμπειρία, καθώς και από τη Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Κομοτηνής και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Υποστηρίχθηκε, δε, και από εκπαιδευτικούς του 1ου Ε.Κ. Κομοτηνής.