Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΕΓΩ Κ ΕΣΥ ΜΑΖΙ: εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα

ΕΓΩ Κ ΕΣΥ ΜΑΖΙ

Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Κομοτηνής μας έχει φέτος τη χαρά να συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΕΓΩ Κ ΕΣΥ ΜΑΖΙ: εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα» που διοργανώνει το Ελληνικό Παράρτημα της Διεθνούς Αμνηστίας, κατόπιν της υπ’ αριθμ Φ.1/ΓΜ/65112/136480/Δ7/26-10-2021 έγκρισης της Γενικής Γραμματείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην αποσαφήνιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων και δικαιωμάτων του παιδιού και στην ανάπτυξη της κουλτούρας του σεβασμού εστιάζοντας στη διαφορετικότητα, την ισότητα των φύλων, το προσφυγικό ζήτημα και την προσβασιμότητα. Οι μαθητές/τριες μέσω βιωματικών δράσεων, ασκήσεων ενσυναίσθησης και ομαδικών δραστηριοτήτων αποκτούν τα εργαλεία υπεράσπισης και διασφάλισης των δικαιωμάτων για τους/τις ίδιους/ες και τους/τις γύρω τους.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από τους διδάσκοντες καθηγητές/τριες στο πλαίσιο των μαθημάτων «ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ» και «ΔΙΚΑΙΟ» του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης και έτσι συμμετέχει ενεργά όλη Α’ Λυκείου καθώς και δύο τμήματα της Β’ Λυκείου.

Με αφορμή την 20η Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού και την 10η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, στείλαμε τα δικά μας μηνύματα αλληλεγγύης για ένα σχολείο που αγκαλιάζει όλα τα παιδιά, χωρίς διακρίσεις!

Τα μηνύματά μας ήταν μεταξύ των 607 εκκλήσεων και μηνυμάτων από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας, που μεταβιβάστηκαν στην Υπουργό Παιδείας ως καθ’ ύλην αρμόδια για την εξασφάλιση ενός ποιοτικού, συμπεριληπτικού και δωρεάν συστήματος εκπαίδευσης χωρίς διακρίσεις.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες που αγκάλιασαν αυτή την δράση και συμμετείχαν με ιδιαίτερο ζήλο και έμπνευση! Ακολουθούν ζωγραφιές και μηνύματά των μαθητών/τριών μας.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «ΕΓΩ Κ ΕΣΥ ΜΑΖΙ: εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα» που διοργανώνει το Ελληνικό Παράρτημα της Διεθνούς Αμνηστίας, το σχολείο μας συμμετείχε στη μεγαλύτερη εκστρατεία στον κόσμο για την προστασία και την υπεράσπιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων, τον ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ!

Ο Μαραθώνιος Γραμμάτων δίνει ορατότητα σε ατομικές υποθέσεις καταπάτησης ανθρώπινων δικαιωμάτων ανά τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση του ευρύτερου κοινού, την ανάληψη αλληλέγγυας δράσης και την άσκηση πίεσης προκειμένου να αποκατασταθούν οι αδικίες που προκύπτουν από τις συγκεκριμένες παραβιάσεις και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά! Στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Μαραθωνίου Γραμμάτων, εδώ και 17 χρόνια, δεκάδες άνθρωποι έχουν δικαιωθεί. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε:

Οι μαθητές και μαθήτριες μέσα από συζήτηση, ομαδοσυνεργατικές και βιωματικές δράσεις γνώρισαν τις ιστορίες 5 ανθρώπων σε όλο τον κόσμο που διώκονται σήμερα καθώς μάχονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα και έστειλαν τα δικά τους μηνύματα αλληλεγγύης και συμπαράστασης.

Μπράβο σε όλες και όλους που συμμετείχαν!

…………………………………………..

Στις 18 και 19 Φεβρουαρίου 2022 και στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «ΕΓΩ Κ ΕΣΥ ΜΑΖΙ: εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα» που διοργανώνει το Ελληνικό Παράρτημα της Διεθνούς Αμνηστίας, προβλήθηκε ταινία με θέμα την αποδοχή της διαφορετικότητας, τη συμπερίληψη και την καταδίκη της βίας σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον.

Η προβολή της ταινίας “FREEDOM WRITERS”, ο διάλογος που αναπτύχθηκε και οι βιωματικές δράσεις που έλαβαν χώρα, σκοπό είχαν οι μαθητές/ριες να μάθουν να αποδέχονται και να σέβονται τη διαφορετικότητα σε όλα τα επίπεδα, να βλέπουν τη διαφορετικότητα ως αφορμή για κατανόηση του εαυτού τους, καθώς και να αναγνωρίζουν τα αρνητικά στερεότυπα και τις προκαταλήψεις, τον τρόπο που δημιουργούνται και το πώς επηρεάζουν τη σκέψη μας και τη συμπεριφορά μας προς άτομα που διαθέτουν διαφορετικές ικανότητες και δεξιότητες από τις δικές μας, που ανήκουν σε ομάδες διαφορετικές από τη δική μας ή κατάγονται από διαφορετικό κοινωνικοπολιτισμικό πλαίσιο.